Afbeelding
RTV Utrecht

Grootste handelsplaats uit de middeleeuwen heeft (bijna) weer een museum

10 januari 2025 om 08:45 Musea

WIJK BIJ DUURSTEDE Na een lange renovatie opent het oude stadhuis op de Markt in Wijk bij Duurstede deze maand haar deuren. Het museum is één van de huurders, maar haar opening laat nog een paar maanden op zich wachten. ,,Geld, geld, geld. We hebben nog een beetje geld nodig.”

In een vloeiende beweging schroeft John Hillebrink (69) een plank van het schip van Katla vast op de zolder van het oude stadhuis. De replica van het Vikingschip krijgt een prominente rol in het museum. Vanuit het schip is straks een video te zien over Dorestad, tegenwoordig Wijk bij Duurstede. In de 8e en 9e eeuw was het dé handelsplaats van Nederland. ,,Een beetje wat Rotterdam nu is”, zegt Hillebrink.

Voor het museum open kan bouwt hij met een tiental vrijwilligers aan het houten Vikingschip. ,,Ik heb twee linkerhanden”, zegt hij, “maar we hebben hier hele goede collega’s die dingen voor doen. Kopiëren lukt me goed.”

Het museum vertrok in 2017 uit zijn oude pand aan de Muntstraat, met de verwachting een jaar later weer in het stadhuis te exposeren. Maar dat lukte niet. In het pand werden vleermuizenkeutels gevonden waardoor langdurig natuuronderzoek nodig was en het bleek meer vervallen dan gedacht. De kosten voor de renovatie stegen naar bijna drie miljoen euro. 

Een meerderheid van de gemeenteraad zegde in mei 2023 het vertrouwen op in wethouder Wil Kosterman (SamenWerkt) vanwege haar rol in het dossier, zij besloot per direct op te stappen. Uiteindelijk besloot de gemeenteraad het pand niet te verkopen en toch te renoveren. Zeven jaar later dan gehoopt is die renovatie nu eindelijk afgerond.

TROUWEN

25 januari is de feestelijke opening. De lokale VVV trekt meteen al in de benedenverdieping. Op de eerste verdieping komt een trouwzaal en is nog ruimte voor andere huurders. Maar voor het museum, dat de bovenste twee verdiepingen gaat betrekken, komt de opening te vroeg.”

,,Geld, geld, geld”, vat Stefan Poelman de reden daarvoor in drie woorden samen. De museumvoorzitter zoekt nog ongeveer 40.000 euro. ,,We hebben al 760.000 euro opgehaald.” Door de onzekere openingsdatum kon het museum lange tijd geen subsidie krijgen. Bouwmaterialen en de inhuur van personeel werden in de tussentijd alleen maar duurder.

‘OCH, WAT EEN MOOIE STAD’

In juni wil het museum de eerste bezoekers verwelkomen. De museumvoorzitter hoopt dat mensen na een museumbezoek langer in Wijk bij Duurstede blijven. ,,Dat ze voor of na het museumbezoek gaan rondlopen, een kopje koffie drinken en zeggen: ‘Och, wat is het ook een mooie stad.’”

Wethouder Jan Kuiper (CDA) hoopt dat het oude stadhuis, na jaren van ellende, een positieve invloed gaat hebben. Na het vertrek van Wil Kosterman nam hij het stadhuisdossier van haar over. Voor hem is 2025 geslaagd als “het museum draait, de VVV wordt gevonden, de eerste verdieping wordt gevuld en er 40 huwelijken zijn geweest.” 

Ondanks zijn twee linkerhanden zaagt en schroeft vrijwilliger Hillebrink de ene na de andere plank vast van het Vikingschip. ,,Ik ben echt vooruitgegaan in de handigheid”, zegt hij. Het positivisme, waar de wethouder op hoopt hier in ieder geval in overvloed aanwezig.

STADSSTRAND

Met de opening van het museum in zicht en theater Calypso, dat volgens Hillebrink steeds bruisender wordt, wordt Wijk bij Duurstede steeds aantrekkelijker voor hem, zijn kinderen en kleinkinderen, zegt hij. ,,Nu nog alleen een stadsstrand waar de kinderen kunnen zwemmen. Dan is Wijk wat mij betreft compleet.” 

(Bron: RTV Utrecht)

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie