Welke partij kan straks het torentje claimen?
Welke partij kan straks het torentje claimen? Pixabay

Provincies Utrecht en Noord-Holland hebben relatief meeste vrouwelijke kandidaten

20 oktober 2025 om 18:45 Achtergrond

WIJK BIJ DUURSTEDE/REGIO Ruim een derde van de kandidaten bij de komende Tweede Kamerverkiezingen is vrouw. Dit blijkt uit een analyse door het ANP van alle kieslijsten. Ook doen tien kandidaten mee die zich identificeren als non-binair of genderqueer. Vergeleken met de vorige verkiezingen is het aantal vrouwen licht gedaald, maar het aantal non-binaire kandidaten is toegenomen.

Dit valt op in de regionale cijfers:

  • Utrecht en Noord-Holland hebben het grootste aandeel vrouwelijke kandidaten. In deze provincies is bijna de helft van de kandidaten vrouw.
  • In ZeelandOverijssel en Drenthe is het aandeel vrouwelijke kandidaten duidelijk lager.

Van de tien non-binaire/genderqueer kandidaten komen er 4 uit Noord-Holland en 2 uit Groningen.

De Partij voor de Dieren en GroenLinks-PvdA hebben onder de zittende partijen het hoogste aandeel vrouwelijke kandidaten. Bij deze partijen is iets meer dan de helft van de kandidaten een vrouw. Bij D66 is precies de helft vrouw.

De naam Jan komt het vaakst voor onder de kandidaten: 21 keer. Daarna volgen Peter en Henk met respectievelijk 17 en 13 keer. Onder de vrouwen komt Inge met zes keer het vaakst voor.


Het ANP analyseerde alle kieslijsten van alle deelnemende partijen aan de Tweede Kamerverkiezingen op 29 oktober. Niet alle partijen leveren standaard het geslacht van de kandidaten aan bij de Kiesraad. Dit is namelijk ook niet verplicht. De ontbrekende gegevens zijn verzameld via de websites van de partijen en sociale media.  
Van alle kandidaten is bekend waar ze op dit moment wonen. Vervolgens is van elke provincie het aantal mannen, vrouwen en non-binaire/genderqueer personen op de kieslijst geteld. Daarna zijn de percentages berekend.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie