
Mia Brinkman is vrijwilliger in het Hospice Duurstede en vertelt erover
15 oktober 2025 om 08:56 ZorgWIJK BIJ DUURSTEDE Tijdens de Week van de Palliatieve Zorg werpt Hospice Duurstede een licht op het onschatbare werk van haar vrijwilligers. Eén van hen is Mia Brinkman, een bekend gezicht in Wijk bij Duurstede, die met trots vertelt over de betekenis die ze kan geven aan mensen in hun laatste levensfase.
Hospice Duurstede, en de bredere samenleving, draait grotendeels op de inzet van vrijwilligers. Veel ouderen kunnen niet alleen thuis sterven, en een hospice biedt dan een waardevolle plek waar ze, met hun familie in de buurt, kunnen zijn.
JUF MIA
Mia Brinkman is nog steeds voor velen ‘Juf Mia’, de gewaardeerde leerkracht van basisschool de Wegwijzer. Inmiddels is ze ruim 13 jaar met pensioen. Maar stilzitten is niks voor haar. Gedreven vanuit haar geloof om te ,,werken met de talenten die je hebt’’ zocht ze een nieuwe, nuttige invulling voor haar tijd.
PERSOONLIJK VERDRIET
De stap naar het hospice kwam dertien jaar geleden, toen Hospice Duurstede voor het eerst vrijwilligers wierf. Mia meldde zich aan en werd aangenomen. Haar start verliep echter anders dan gepland. Kort voor de opening overleed haar eigen man in het buitenland.
Dit was een zware tijd, niet geschikt om direct in de hospice aan de slag te gaan. Anderhalf jaar later startte ze alsnog. Tegen haar kinderen vertelt ze: ,,Wat ik niet voor papa heb kunnen doen, dat doe ik nu voor de gasten in het hospice.’’
,,Mensen denken dat het in een hospice een vreselijke sombere bedoening is, dat de dood boven je hangt’’, legt Mia uit. ,,Niets is minder waar. Hoewel het werk je confronteert met de eindigheid van het leven, is de sfeer vaak heel opgewekt.’’
VERRIJKING
,,We weten allemaal dat de dood bij het leven hoort. Dat besef je hier wel’’, zegt Mia. Ze vertelt over de verrijking die het is om te zien hoe sommige gasten naar het einde toeleven. Ze herinnert zich een meneer die opgewekt over zijn euthanasie sprak: ,,Mijn vrouw staat al te zwaaien.’’ Het is een intieme blik op hoe mensen met de dood omgaan. ,,En die is voor iedereen anders.’’
De kerntaak van de vrijwilligers is om het verblijf voor de gasten zo comfortabel mogelijk te maken. Ze houden zich vooral bezig met ondersteunende taken, zoals een praatje, koffie en thee brengen, een keer een boodschap doen. Soms gaat de zorg verder dan de muren van de hospice. Zo stapte Mia een keer op de fiets om te controleren of de urn van een echtgenoot van een gast nog goed stond op de begraafplaats. ,,Dat was gelukkig zo, daarmee kon ik haar geruststellen.’’
Ook voor de familie is ze vaak een luisterend oor, soms voor zaken die helemaal losstaan van het familielid dat bij hen te gast is. ,,Mensen willen hun verhaal met je delen.’’
Voor de zware zorg schakelt het hospice de thuiszorg in. De diensten duren vier uur; ’s nachts is er een verpleegkundige aanwezig.
VRIEND WORDEN?
Behalve door vrijwilliger te worden -mensen zijn altijd nodig- kunt u het hospice ook op andere manieren ondersteunen. Hetzij met een donatie of door u aan te melden voor de nieuwsbrief.
U kunt zich aanmelden via de website hospiceduurstede.nl.
















