
Groep drie van basisschool de Horn maakt kennis met democratie
22 maart 2026 om 17:45 OnderwijsWIJK BIJ DUURSTEDE Groep 3 van basisschool De Horn heeft afgelopen week op een bijzondere manier kennisgemaakt met democratie en burgerschap. In hun eigen klas, samen met juf Jacomijn en juf Joyce, mochten de leerlingen namelijk zélf stemmen.
Normaal gesproken is De Horn een stemlokaal tijdens landelijke en lokale verkiezingen. Leerkrachten maken daar graag gebruik van door met hun klas een kijkje te nemen. Zo zien kinderen al jong hoe stemmen werkt. Maar dit keer werd het nog echter: de leerlingen van groep 3 gingen zelf aan de slag! Het idee ontstond na de verkiezingen van afgelopen najaar. Want waarom alleen kijken, als je het ook kunt doen? Stemmen op een politieke partij is voor deze leeftijd nog wat ver weg, maar stemmen op een prentenboek dat de juf zou voorlezen, bleek een schot in de roos.
De klas werd omgetoverd tot een echt stemlokaal. De poppenkast veranderde in een stemhokje, compleet met rood potlood. De kinderen kregen een stembiljet met drie keuzes en er waren zelfs ‘medewerkers van het stembureau’ en een toezichthouder bij de stembus. Eén voor één brachten de leerlingen hun stem uit. Dat deden ze opvallend serieus en met grote betrokkenheid. Daarna werden de stemmen geteld, wat zorgde voor een spannende nek-aan-nekrace. Uiteindelijk kwam er één duidelijke winnaar uit. Spelenderwijs ontdekten de kinderen zo wat stemmen betekent: iedereen mag kiezen, en de meeste stemmen bepalen samen de uitkomst.
De activiteit werd gezellig afgesloten in de kring, waar het winnende boek natuurlijk meteen werd voorgelezen. De kinderen genoten zichtbaar, het plezier was aan alles te merken! Een mooie en laagdrempelige manier om democratie en burgerschap tot leven te brengen. Want: jong geleerd, is oud gedaan.














