Gonny Olthof (Buurtpanel) en Peter Wolters (Caritas).
Gonny Olthof (Buurtpanel) en Peter Wolters (Caritas). Ali van Vemde

Wijkse fondsen zijn er voor iedereen

12 februari 2026 om 14:15 Maatschappelijk

WIJK BIJ DUURSTEDE In twee jaar tijd heeft de ontmoetingstafel, bedoeld om verschillende vermogensfondsen en fondswervende organisaties in Wijk bij Duurstede bij elkaar te brengen, steeds meer body gekregen. Tien organisaties nemen hieraan deel, te weten: Buurtpanel, Caritas Wijk bij Duurstede, De Nieuwe Schakel, De Wijkse Stichting, Lionsclub Levefanum, Ondernemersfonds Wijk bij Duurstede, Rotaryclub Wijk bij Duurstede, Stichting Rhijnestein, Stichting Wijks Omgevingsfonds en de Willem van Abcoudestichting. Driemaal per jaar komen de vertegenwoordigers van deze fondsen bij elkaar en worden ideeën, gedachten en zaken die zijn gedaan, met elkaar gedeeld.

door Ali van Vemde

Tijdens de ontmoetingstafel leren de deelnemers elkaar steeds beter kennen en wordt informatie uitgewisseld. Voorheen wist een aantal fondsen niet van elkaars bestaan. De fondsen hebben gemeen dat ze geld beheren om inwoners van de gemeente te helpen mooie projecten en activiteiten te verwezenlijken. Door hier meer bekendheid aan te geven wordt ook voor de Wijkse inwoners duidelijk waar ze moeten zijn voor een geldelijke bijdrage. Aanvragen kunnen niet worden gedaan via de ontmoetingstafel, maar gaan via de afzonderlijke fondsen. Ieder fonds beslist dan ook zelf waaraan zij steun verleent, wel biedt de ontmoetingstafel de mogelijkheid aanvragen over meerdere stichtingen te verdelen.

Het is nuttig om elkaar te kennen en van elkaar te leren. Ook kunnen we elkaar op deze manier versterken

In de eerste voorstelronde in ’t Groentje vertelden De Wijkse Stichting en Het Wijks Omgevingsfonds wat zij doen. Dit keer is het de beurt aan Gonny Olthof van Buurtpanel en Peter Wolters van Caritas. Beide zijn enthousiast over de ontmoetingstafel. ,,Het is nuttig om elkaar te kennen en van elkaar te leren. Ook kunnen we elkaar op deze manier versterken.”

BUURTEN VERBINDEN

Gonny maakt deel uit van het Buurtpanel. Via dit lokale fonds ondersteunt de gemeente activiteiten die buurten verbinden. Het Buurtpanel bestaat uit zes vrijwilligers en krijgt ondersteuning van Stichting Binding. Gezamenlijk beoordelen ze de aanvragen. ,,Dat kan bijvoorbeeld een buurtfeest zijn of een buurtbarbecue. Per straat stellen wij daar eenmalig 250 euro voor beschikbaar. Als nogmaals een activiteit wordt aangemeld, moet dit iets anders zijn, bijvoorbeeld pannenkoeken of oliebollen bakken met de buurt of een spelletjesmiddag organiseren. Daarnaast geven we 1500 euro voor iets wat de buurt verbindt. Het afgelopen jaar hebben we onder andere bijgedragen aan het AED-evenement op de Markt, een picknickbankje bij Het Kleine Ros, Parkinson café, de kinderboerderij, een voedselkastje in de Engk, koek en zopie bij Schaats bij Duurstede en een barbecue van Dorpshuis De Toekomst in Langbroek. 

COTHEN 900

Voor dit jaar staat Cothen 900 in de belangstelling en steun aan een beginnende onderneming, de natuursafari. Het Buurtpanel is niet bedoeld voor verenigingen, maar wel voor inwoners van alle leeftijden en standen. Ons doel is om buren bij elkaar te brengen en samen plezier te hebben.” 

Via Stichting Binding kan een aanvraag worden ingediend. Wel is belangrijk dat het initiatief geen privé of commercieel belang heeft. ,,Waar het ons om gaat is dat mensen in de buurt elkaar spreken, samen iets leuks beleven en elkaar beter leren kennen.” Op de website van Stichting Binding is het aanvraagformulier te vinden.

Bij Caritas gaat het vooral om het omzien naar elkaar

Peter is verbonden aan Caritas, geboren uit de katholieke kerk. Caritas biedt in Wijk bij Duurstede en Cothen praktische en financiële hulp aan mensen die in nood raken door zaken waar zij niet altijd iets aan kunnen doen. 

,,Eigenlijk zijn wij de voelsprietjes van de kerk. Vanuit christelijke overtuiging geven we gestalte aan de opdracht van de Kerk om dienstbaar te zijn aan de samenleving. In het verleden deden wij zelf onderzoek, tegenwoordig hebben wij ook goede contacten met Stichting Binding. Wat wij doen is samen te vatten in drie groepen: particulieren, instellingen en kijken waar hulp nodig is. Particulieren worden regelmatig door Binding doorverwezen naar ons. Ook zijn de contacten goed met de Vluchtelingenwerkgroep. Het kan bijvoorbeeld zijn dat mensen door omstandigheden een huurachterstand hebben of andere schulden. Wij kunnen dan een voorschot verlenen of in gesprek gaan met Woonin om een oplossing te vinden. Deels bestaat onze hulp uit een lening of een gift, maar ook kijken we of we deze mensen meer bewust kunnen maken, bijvoorbeeld door een ander energiecontract af te sluiten of kritisch te kijken naar abonnementen. Ook Schuldhulpmaatje en Grip op de knip kunnen daarbij helpen. Daarnaast geven wij steun aan instellingen als de Voedselbank of de Zonnebloem. In sommige gevallen betaalt de PKN uit Wijk bij Duurstede mee als het om giften gaat. Ook bij onze vergaderingen is een vertegenwoordiger van de Diaconie van de PKN aanwezig. Bij Caritas gaat het vooral om het omzien naar elkaar. We zetten vrijwilligers in het zonnetje en gaan bij mensen langs om te kijken waar hulp nodig is.”

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie