De brandweer in actie..
De brandweer in actie.. Archieffoto Menno Bausch

Vorig jaar meer natuurbranden in bijna alle regio’s

17 april 2026 om 10:45 Achtergrond

WIJK BIJ DUURSTEDE/REGIO In 2025 waren er veel meer natuurbranden dan in de twee jaren ervoor. Dat meldt het Nederlandse Instituut Publieke Veiligheid (NIPV) op basis van de nieuwste cijfers. Vorig jaar waren er 846 natuurbranden, terwijl dat er in 2024 177 waren. In 2023 moest de brandweer bij 314 natuurbranden uitrukken.

In de Veiligheidsregio Utrecht 2025 waren er 42 natuurbranden, dat is een verschil van 35 ten opzichte van een jaar eerder. In 2024 waren er 7 natuurbranden, in 2023 24 natuurbranden. 

Een woordvoerder van het NIPV laat weten dat dit mogelijk komt door een combinatie van weersomstandigheden. In 2024 heeft het veel geregend, waardoor er relatief weinig natuurbranden uitbraken. Diezelfde regen heeft er ook voor gezorgd dat bomen en planten goed konden groeien, waardoor er in 2025 meer brandstof was voor natuurbranden. Bovendien was het voorjaar in 2025 erg droog.

Dit valt op in de regionale cijfers: 

  • De meeste natuurbranden woedden in de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost, in totaal 94.. 
  • Ook in Noord- en Oost-Gelderland en in Midden- en West-Brabant stonden vaak natuurgebieden in brand.
  • In deze drie regio’s nam het aantal natuurbranden het sterkst toe.
  • In Zuid-Holland-Zuid, Amsterdam-Amstelland, Kennemerland en Groningen waren de minste natuurbranden. In alle vier deze regio’s waren er vier natuurbranden.
  • Het afgelopen jaar waren er in nagenoeg alle regio’s meer natuurbranden dan een jaar eerder. Alleen in Amsterdam-Amstelland en Kennemerland waren er iets minder branden.

De brandweer zette vorige week vanwege de aanhoudende droogte de natuurbrandrisico’s in twee regio’s op het hoogste niveau; in Noord-Holland-Noord en Kennemerland. Daar is de kans op natuurbranden op dit moment hoog.

Tot dusver ontving het NIPV dit jaar 114 meldingen van natuurbranden. Het instituut kan nog niet bevestigen in hoeveel gevallen het daadwerkelijk om een brand ging.


Over deze kaart

Op de bovenstaande kaart zie het het aantal natuurbranden in 2025 per veiligheidsregio. In de pop-up vind je daarnaast het aantal natuurbranden in 2024 en 2023, en het verschil tussen 2025 en een jaar eerder.

Mail de redactie
Meld een correctie

advertentie
advertentie