Het leerlingenvervoer kent ook in Wijk bij Duurstede nog steeds grote problemen.
Het leerlingenvervoer kent ook in Wijk bij Duurstede nog steeds grote problemen. Kelsey

Unanieme steun voor landelijke position paper leerlingenvervoer: ‘Leerlingenvervoer ook in Wijk een ramp’

30 mei 2026 om 11:45 Lokaalnieuws Tips van de redactie

WIJK BIJ DUURSTEDE Veilig en tijdig leerlingenvervoer. Zonder lange reistijden, rituitval, voortdurend wisselende chauffeurs en situaties waarin kinderen onveilig zijn of overprikkeld raken: omstandigheden die ertoe leiden dat leerlingen te laat op school komen, lessen missen of zelfs thuis komen te zitten. Dat is het doel van de landelijke position paper ‘Doorschakelen naar een duurzame en zorgzame oplossing’ van de alliantie Passend en Veilig Leerlingenvervoer. Dankzij unanieme steun voor een motie van Lokaal Liberaal en SamenWerkt. spreekt ook de gemeente Wijk bij Duurstede steun uit voor deze alliantie.

Marijke Dekker

Het leerlingenvervoer kent structurele problemen. Ook in Wijk bij Duurstede, zegt Nynke Plaatsman-Visser (LL). ,,In Wijk zijn er relatief veel problemen door de ongunstige ligging in de regio en een aanbesteding die moeilijker wordt door steeds meer clustering. Doordat onze gemeente weinig financiële middelen heeft, is er bovendien sprake van kansenongelijkheid voor onze inwoners.”

De oorzaak ligt bij de landelijke overheid, die systematisch te weinig geld biedt voor maatregelen en oplossingen en de (decentrale) zorg bij de gemeenten neerlegt, zegt Plaatsman-Visser. ,,Een landelijke actiegroep, bestaande uit raadsleden en wethouders, wil dit aan de overheid duidelijk maken en heeft inmiddels de position paper aan de Tweede Kamer overhandigd. De groep zet zich in voor deze leerlingen en ouders. Ik hoop dat we als raad hen een steun in de rug kunnen geven.”

In de paper wordt onder meer aandacht gevraagd voor landelijke kwaliteitsnormen, voldoende financiering en een betere borging van de zorgcomponent binnen het leerlingenvervoer.

REALISTISCH

De motie werd mede ingediend door SamenWerkt. Sergei van der Hoef: ,,De problemen voor de kinderen en de gezinnen zijn serieus. De strekking van deze motie is waardevol. Wel moeten we realistisch zijn over wat deze gemeente aankan. Wijk heeft niet de financiële ruimte om de problemen zelfstandig op te lossen. Om onze taken goed te kunnen uitvoeren, hebben we structureel meer geld van het Rijk nodig.”

Steun ook van de SP. Jeroen Brouwer: ,,De vraag is inderdaad niet: kunnen we dit betalen? De motie roept op om alternatieven te bedenken en het kabinet te vragen dit te betalen. Wij steunen dit met ons ruime hart.”

GEEN EXTRA WIJKS GELD

De andere partijen vonden de motie ‘sympathiek’, maar kozen ervoor de reactie van het college af te wachten, omdat ze vreesden dat het consequenties zou kunnen hebben voor de Wijkse financiële situatie. Pas nadat wethouder Bert Lubbinge adviseerde dit landelijke initiatief van harte te ondersteunen, en het nadrukkelijk niet te zien als een opmaat naar het beschikbaar stellen van meer geld, werd de motie unaniem ondersteund.

GEDRAGSVERANDERING 

De wethouder benadrukte dat de focus in Wijk nu ligt op inhoudelijke veranderingen. ,,Leerlingenvervoer is ook hier een ramp geweest, en het moet anders en beter. Regionaal kijken we momenteel naar alternatieven. Lokaal streven we ernaar om zoveel mogelijk leerlingen in Wijk passend onderwijs te kunnen bieden, de zelfstandigheid van leerlingen te bevorderen en ouders meer bij het vervoer te betrekken. De nieuwe verordening 2025 leidt tot een beter beheersbare situatie, maar vraagt ook om gedragsverandering. Deze motie vraagt het kabinet om structureel voldoende financiën te regelen, en dat verdient ondersteuning.”